úterý 23. března 2010

Kluci v ODS spolu málo choděj na pivko

Prostořeký Mirek to ustál. Zase. I přestože jeho výroky nešťastné jsou, tak rozkolísávat stranu před volbami by podle mě bylo ještě nešťastnější.

Přemek Sobotka sice tvrdil, že by to pro ODS mohlo být naopak plusem, že by se ptákostrana očistila a mohla by volby vyhrát. Jenže: jak by chtěl Přemek propagovat program pomocí třech ODS hlav? Nedovedu si představit, že by program strany před volbami prezentovalo nemastné neslané trio. Pro politický marketing - termín, který v naší zemi tak pokřivil a degradoval Jirka Paroubek - je důležité, aby stranu k volbám vedla jedna jasná osoba. Osoba s charisma a tahem na branku. Pro socana Jirku by to byl vítr na jeho mlejn, kdyby největšího konkurenta nevedl jasný lídr. Tohle bys, Přemku, chtěl?

Chápu stesky Přemka Sobotky. Chápu jeho rozhořčení. Ale skutečně je správně krátce před volbami vyzývat předsedu k odstoupení pomocí medií? Nebylo by lepší, kdyby si spolu sedli a prostě si to vyříkali? A pak učinili případné rozhodnutí? Obecně mi přijde, že klucí v ODS spolu prostě nemluvěj, nebo jen strašně málo. Nechoděj spolu na pivko. A to je chyba. Měli by spolu jet někam na chatu, vylejt se spolu, pokecat si upřímně o všem a stmelit kolektiv. Ostatně: moderní progresivní firmy v soukromém sektoru tomu říkají teambuildingová akce - stmelení kolektivu, které prokazatelně utužuje kolektiv, vytváří lepší klima ve firmě a z něho pramenící lepší firemní výsledky. A je jedno, jestli se pije zelená nebo dvanáctihvězdičková metaxa. Důležité je, že se to děje. Obecně ve společnosti sleduji jeden nepříjemný fakt. A sice, že spolu lidé o problémech otevřeně nehovoří. Pokud vázne komunikace, vrátí se to ve zlém. Právník Standa by řekl, že je to křišťálově čisté a jasné.

O Mirkově prostořekosti se toho ví spousta. Nedovede se ovládat a je to jeho největší chyba. Jednoznačně. Sám to dnes přiznal. Třeba si to jasně uvědomil a přehmaty dělat nebude. Musí si uvědomit především on sám, že si řeže svou nahnilou větev.

ODS by se měla soustředit na jednu věc: na to, aby náskok Jirky stáhla co nejvíce a pokud možno i vyhrála. (Můj realistický názor, že se to již nepovede a prorokování Jirkova populistického smutného vítězství nechme tentokrát stranou.)

Budu po tom všem volit letos jinak? Nevím. Jen jedno je jasné: volit budu podle jednoduchého schématu. Volit budu stranu, která se dostane do parlamentu a rozhodně to nebude ČSSD ani KSČM!

2 komentáře:

  1. No já bych tedy řekl, že kluci z ODS spolu chodí na pivko celkem dost, jen některé nezvou ;-)

    OdpovědětVymazat