pondělí 7. února 2011

Pozor: čtete blog, který je součástí českého kulturního dědictví

Obdržel jsem před časem zajímavý e-mail. Nejdřív jsem myslel, že je to žert, ale vypadá to, že není. O to více je to celé komické a pitoreskní.

Napsala mi Národní knihovna, že chtějí můj blog zařadit do databáze archivu Národní knihovny, jelikož se jedná o, cituji doslova: "...kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví". Návrh zdůvodnili i nominací na web roku 2009 (ona to byla soutěž o blog roku, ale to je jedno...). Snahou NK je "...vytvořit reprezentativní vzorek českého webu s cílem jeho dlouhodobého uchování pro budoucí historické a výzkumné účely".

Pokud chci, aby NK archivovala a zpřístupnila z archívu můj blog, mám si dvakrát vytisknout smlouvu, vyplnit, podepsat a odeslat. Druhé vyhotovení mi pošlou obratem zpět. Mám na výběr dvě variatny: plný copyright, nebo uvedení pod licencí creative commons. Národní knihovna weby na zařazení hodnotí na základě těchto kritérií. Atd atd.

Spolupráce s WebArchivem Národní knihovny mi přinese:
 • jistotu, že obsah bude ročně archivován
 • záznam bude v katalogu
 • zařazení do seznamu spolupracujících vydavatelů (krásně slovo v případě rozjuchaného blogu)
 • logo Národní knihovny, které si budu moci na blog umístit
Tomu říkám wow efekt! Protože jsem se pochopitelně rozhodl vzít vše velmi vážně, seriózně a zde nastavenou již tak vysokou kulturní úroveň a přidanou hodnotu ještě o něco zvednout, rozhodl jsem se hlásat nejen o hudbě, ale i o alternativních kinematografických počinech.

Dnes začínám krátkým snímkem That's Life režiséra Martina Andersena.

Disclaimer: Pro estébácky zaměřené čtenáře mého blogu zdůrazňuji, že jsem v tomto snímku skutečně neztvárnil hlavní roli ani jsem se na jeho výrobě nikterak nepodílel.


5 komentářů:

 1. Co na to napsat?! S tou knihovnou to snad ani komentovat nebudu, ale to video! Trochu se bojím si od tebe příště něco pustit :-D (Soňa)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to byl nářez! Ještě teď se divím, že jsem se opravdu zasmála. Mumm

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. tak dělej! nedělej zagorku a ukaž logo!!

  OdpovědětVymazat
 5. Tak tomu říkám poselství příštím generacím...:)

  OdpovědětVymazat