Zobrazují se příspěvky se štítkemmonkey business. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemmonkey business. Zobrazit všechny příspěvky

úterý 14. června 2016

Top 100 - stovka mých největších hitů

Nad tímhle jsem dřel dlouho. Mám hotovo. V posledních dnech jsem dokončil náročné seškrtání seznamu na finální stovku

Seznama jsem byl vždycky posedlej a o sepsání stovky největších hitů jsem mluvil v posledních letech několikrát... Aktivně jsem začal někdy loni v říjnu. Slíbil jsem, že to dám do konce 2015 a úspěšně jsem se slibem selhal. Dneska jsem to dodělal. Tady to je.

Netřeba to vůbec komentovat. Zkuste si to taky a zjistíte, jak těžké to je a jak moc musíte škrtat a střílet do vlastních řad. Seřazeno abecedně podle názvu skladby. Jako bonus máte u drtivé většiny i proklik. Jo, jsem skvělej, já vím. Enjoy.



Come - Prince
Come And Play - Tutu (Boris Urbánek)
Northside - Prince
Jolana The Exciter - Monkey Business
Release It - Prince



pondělí 4. března 2013

Monkey Business poprvé s logem Supraphonu

Skoro půlroční zpoždění s vydáním aktuální novinky Happiness of Postmodern Age Monkey Business je už takový hudební folklór... Nejsme ale přece jen jednokapelně orientovaní posluchači, takže jsme to pochopitelně všichni vydrželi a nikdo si z té prodlevy ze svých varlat sebedestruktivně paštiku nejspíš nedělal...

Vše je jinak a přitom podobně jako na předchozích deskách: zástup zvučných českých i zahraničních jmen (Ivan Mládek, Joan Baez, Ashley Slater, Dan Bárta, Vojta Dyk, Tereza Černochová), srandiček vůkol, "výpravné" klipy od Sucháče, fotky od Blacka, cover design alba od Davida Hlaváčka, mastering jako u posledních J.A.R. od Escona Waldese... Co je jinak? Kapela desku vydává u Supraphonu a je třeba dodat, že rozhovor pro iReport.cz s Matějem a Pavlem v sídle Supraphonu, kde nad nimi visely zlaté/platinové desky Gotta, Rottrové, Kubišové a Cimrmanů, u mě navozoval zvlaštní nostalogický pocit...


Otevírací Up to Speed Now vás pořádně nakope do koulí, že si možná vzpomenete na tu paštiku... Vnímavější fanoušci si vybaví její úryvek z making of videa, které kapela vypustila v loňském roce, 80kovej zvuk s rockovějším aranžmá v hodně slušném rytmu. Na Up To Speed Now je již dokončen klip s Liškou Bokovou a Ivanem Trojanem.

Dvojka s krátkým a lehce zapomatovatelným názvem Your Girl Looked Like Bill Ward on the Cover of Sabotage, pro kterou se jistě rychle ujme adekvátní lehce zapamatovatelná zkratka YGLLBWOTCOS, které já ale asi budu říkat po slovensky po piči basa s Mládkovým banjem, je moje favoritní. Chvíle nás dělí od momentu, kdy nám milovník basových linek docent Mašát (který prohlásil, že Marty verze bass coveru Blow Your Mind mu nikterak hlavu nepomotá) ve svém pohledu sdělí, co si myslí o této basové lince, která mě osobně naprosto odstřelila vejce. Zvuk basovky si zopakujete ještě v titulní Happiness of Postmodern Age, German Party a v Rockin' at the Lobby Bar. Ano, to je ta břízka lesní.

Banging On The Drum má podle mě největší a nejrealističtější možnost objevit se v koncertním provedení. Cítím z ní takovou až stadionovost, jednoduchý rytmus, chytlavá melodie s refrénem.

První singl desky The Ferry Tale už nějakou dobu rotuje po progresivnějších rádiích - adorační track vyznávající hold Bryanu Ferrymu (v podobném stylu jako MJ Is 50). Monkey Business si tak trochu v duchu why be in when you could be out stýskají, že nikdy nebudou tak cool jako on. Hlasovat pro singl můžete například na Kiss Hády; jako novinka je nasazena i na rádiu Expres.

Heartburn mi v pasáži od 00:40 zvukem a atmosférou připomíná (poněkud nedoceněné) album Earth Moving od Mikea Oldfielda, konkrétně třeba song Holy či další. Joan Baez svými party skladbu vystřeluje mezi to nejlepší na aktuální sedmé řadové desce skupiny.

German Party koncertně kapela už několikrát předvedla (ve Žlutý lázních při tradičních narozeninách, či ve vánoční Lucerně v prosinci). Při jedné z mnoha hospodsko-hudebních sešlostí v naší partě loni na podzim jsem nadhodil nápad, že by bylo super se s touhle písničkou pokusit prorazit kapelu do Německa, vzhledem k tomu, že je to adorační písnička. RNDr. Vavroušková tehdy opravila moji špatnou překladovou interpretaci, že se ve verši they always like to swing skutečně nejedná o vyznání oblíbenosti swingové muziky, ale o střídání partnerů během večírku. Měla pravdu a já se již nebudu pokoušet vícero o překlady z angličtiny :-). German Party si házím do krabičky nasty MB's songs ke skladbám Boner, Blue Umbrella či Eat Me Oh My Lady.

Pak následuje Realistic Romantics, na které se hudebně podílel i Olda Krejčoves o snění romantiků následovaná My First Daimler opět s Joan Baez, která je o tom, jak majitele technicky zradí svou nespolehlivosti veterán. Otázkou zůstává, zda-li Daimler zradil Romana nebo Matěje. V Happiness of Postmodern Age znovu zaobdivujeme basu, ta je prostě úžasná.

Midlife Punk's Dilemma zastupuje první song z alba, na který byl představen videoklip z režie Zděnka Suchého s legendami českého punku: Petrem Hoškem, Martinem Kadnárem nebo Honzou Peterkou. Text ke skladbě obstaral Ashley Slater a rovnou k němu přidal své vokální party. Je o dilematech a touhách stárnoucích pankáčů. Slater se poprvé představil na předposlední desce Twilight Of Jesters? (vyšla v březnu 2009), kde pro mě osobně exceloval především v ID Song.

Rockin' at the Lobby Bar patří hudební složkou k vrcholům alba. Minimalistická a přitom plná vkusných detailů. Je obohacen o rapové party Vladimíra 518, Oriona a Kata a osobně ho chápu jako takové zhodnocení, takovou sladkou tečku za loňskou skoro nekonečnou tour s PSH. Tour, která měla smysl. A tour, po které si na každém dalším koncertu (nejen) Monkey Business budu myslet, že v první třetině na podium vyskočí PSH v čele s pětsetosmnáctkou... Rockin' at the Lobby Bar dokonale popisuje zákulisí koncertů, backstageí a celý ten kejklířský provázaný promazaný organizmus pokoncertních setkávání a zákonitostí, o kterých by mohla pohovořit spíše RNDr. Vavroušková. A hlavně slyšíme opět čeština na albu Monkey Business. I na Rockin' at the Lobby Bar je klip dotočen. Vznikal dva dny a účinkují v něm i výše uvedení rappeři.

Další jsou už jen bonusy: cover Diamonds and Rust s Joan Baez a pro někoho snad šmakující Kraak & Smaak remix singlu The Ferry Tale - ten mě tedy zklamal. V podstatě oba logické výsledky setkávání kapely s hudebníky ze závěru loňského roku (s Baez vystupovali v prosinci v Lucerně, s Kraak & Smaak zase v SaSaZu). Možná jen skutečně vnímavý posluchač ovšem odhalí, že na konci Diamonds And Rust uslyší a pozná trio Bárta - Černochová - Dyk aniž by se díval do bookletu.

Na press day v Supraphonu se docent Mašát shodl s Matějem Ruppertem i Pavlem Mrázkem, že Joan Baez album celé posunula o jednu laťku výše. Naprosto souhlasím. Podle mě ani ale tak ne existencí coveru Diamond And Rust, ale právě díky partům v Heartburn či My First Daimler. Díky ní v podstatě došlo i k tomu časovému posunutí.

Album Happiness of Postmodern Age vychází 8. března.

Tracklist: Up To Speed Now, Your Girl Looked Like Bill Ward On The Cover Of Sabotage, Banging On The Drum, The Ferry Tales, Heartburn, German Party, Realistic Romantics, My First Daimler, Happiness Of Postmodern Age, Midlife Punk's Dilemma, Rockin' At The Lobby Bar, Diamonds And Rust, The Ferry Tales (Kraak And Smaak remix)

Label: Supraphon

Kupte album fyzicky tady, či v bajtech tu nebo v iTunes | Monkey Business | Psal jsem o Monkey Business | Termíny Štěstí postmoderní doby tour 2013

středa 6. února 2013

Tracklist Happiness of Postmodern Age

Březen za kamna vlezem. Monkey Business v březnu snad již však vylezou s novou deskou. Takhle bude vypadat a tohle na ní bude znít

Tracklist:
  1. Up To Speed Now
  2. Your Girl Looked Like Bill Ward On The Cover Of Sabotage
  3. Banging On The Drum
  4. The Ferry Tales
  5. Heartburn
  6. German Party
  7. Realistic Romantics
  8. My First Daimler
  9. Happiness Of Postmodern Age
  10. Midlife Punk´s Dilemma
  11. Rockin´ At The Lobby Bar
  12. Diamonds And Rust
  13. The Ferry Tales (Kraak And Smaak remix)

Obal:

 

Monkey Business | Psal jsem o Monkey Business |

úterý 22. ledna 2013

Monkey Business naplánovali turné Štěstí postmoderní doby Tour 2013 k nové desce, která výjde na konci března

Deska Happiness of Postmodern Age původně měla vyjít již 1. září 2012. Album nakonec vychází s "mírným" zpožděním a všichni očekáváme, že bude o to více vyšperkovaná...

Že se chystá deska, jsem zde už psal. Doplním jen tedy koncertní zastávky. Těšit se může mimojiné i jablonecké Eurocentrum (podívejte se na fotky z minulého koncertu), kam se určitě příjdu podívat i já.

Štěstí postmoderní doby Tour 2013

01. 03. - Brno, Fléda
02. 03. - Valašské Meziříčí, M klub
08. 03. - České Budějovice, Café klub Slavia
15. 03. - Kadaň, Orfeum
16. 03. - Karlovy Vary, Lidový dům
21. 03. - Litoměřice, Kulturní dům
05. 04. - Plzeň, Buena Vista Club
12. 04. - Ostrava, Hudební klub Barrák
13. 04. - Krnov, Kofola klub
17. 04. - Olomouc, U Klub
18. 04. - Slovensko, Bratislava, Ateliér Babylon
19. 04. - Česká Lípa, KD Crystal
20. 04. - Jablonec nad Nisou, Eurocentrum
27. 04. - Pardubice, Žlutý pes
03. 05. - Jaroměř, Bastion 35


Monkey Business | Monkey Business zde na blogu | Ostatní plánované koncerty

čtvrtek 23. srpna 2012

Happiness Of Postmodern Age snad již září

Monkey Business vydávají v září novou sedmou řadovou desku, která se bude jmenovat Happiness Of Postmodern Age

Podívejte se na making of video, jak deska vznikala. Po dlouhé době (snad od vydání čtyřdvd Lazy Youth Old Beggars) dala kapela dohromady něco vtipného zábavného zákulisního, jak jeji muzika vzniká.


středa 16. února 2011

Návrat kvartálních pijáků - Monkey Business se chystají na další turné po republice

Monkey Business plánují na jaro další turné po republice. Potěší ale i fanoušky na Slovensku - konkrétně v Bratislavě

Právě nyní kapela ladí formu na soustředění na Romanově chatě.


Návrat kvartálních pijáků tour 2011 - termíny:

25. 02. - Karlovy Vary, Lidový dům - Stará Role
03. 03. - Liberec, Lidové sady
11. 03. - Pardubice, AFI Palac-Congress Centre
12. 03. - Krnov, Kofola klub
09. 04. - Plzeň, Buena Vista Club
22. 04. - Zlín, Golem klub
23. 04. - Bratislava, (bude upřesněno)
27. 04. - Olomouc, U-klub
28. 04. - Havířov, Stolárna-klub

úterý 25. května 2010

Zbrusu nový klip Monkey Business je venku

O dalším třetím videoklipu k desce Twilight Of Jesters? se mluví již dlouho. Původně se hovořilo o skladbě Nuremberg, fanoušci často spekulovali i o skladbě ID Song. Překvapivě vznikl klip k Fatal Tempo.

Klip k Fatal Tempo je tak překvapením a budiž hezkou pozvánkou na desáté narozeniny Monkey Business, které kapela oslaví ve čtvrtek 27. ve Žlutých lázních. Na koncertě vystoupí i Nightwork a po hlavních hvězdách Monkey Business bude pokračovat produkce DJ Macea a Michaela Viktoříka (J.A.R.).

Klip režíroval Pavel Mrázek a Roman Holý, kamery se ujal Tomáš Kresta. První záběry klipu vznikly již během natáčení klipu Gumball v americkém LA, jak je vidno z klipu samotného.

Direct by Pavel Mrázek & Roman Holý
Director of photography - Tomáš Kresta



relevantní odkazy:

Monkey Business Facebook | Monkey Business | Příjdete na narozeniny? | Pusťte si oba předchozí klipy z aktuální desky

pondělí 19. dubna 2010

Monkey Business využívají nejmodernější komunikační kanály

Přední funková kapela Monkey Business na sebe úspěšně upozorňuje PPC kampaní na Facebooku, díky níž se jí do této chvíle podařilo ztrojnásobit počet fanoušků během necelých 3 měsíců, kterým nyní může servírovat nejčerstvější informace a unikátní obsah

Po založení fanstránky Monkey Business bylo potřeba uživatele Facebooku na fanstránku upozornit. Již totiž existovala jiná fanstránka, která však žádné aktuální informace nenabízela (a nenabízí), ale má 3072 fanoušků. Věřili jsme, že je v našich silách, aby námi nově založená fanstránka žila, a aby fandové skupiny dostávali kontinuální příjem nejčerstvějších novinek.

Podařilo se. Kapela námi nově založenou fanstránku posléze autorizovala jako svou oficiální prezentaci. Bylo třeba však upozornit fandy z neoficiální fanstránky. Částečně se dařilo fanoušky získávat metodami sdílení obsahu, navržení stránky přátelům apod.

Management skupiny se rozhodl pro moderní a účinnou PPC kampaň pro upozornění potencionálních fandů na aktivity Monkey Business na Facebooku. Nelze tomu pejorativně říkat nákup fanoušků, jelikož se uživatel nestává automaticky fanouškem po kliknutí na zobrazenou reklamu. Reklamní sdělení ho pouze upozorní na existenci fanstránky. V tomto případě má reklama čistě informační a upozorňovací roli. Pokud na ní uživatel klikne a dostane se na fanstránku Monkey Business, je již čistě na něm, zda-li se stane fanouškem klikem na tlačítko, které v těchto dnech Facebook změnil ze "Stát se fanouškem" na "To se mi líbí".

Na mně s Viktorem Mašátem bylo a je plnit fanstránku veškerým obsahem. Tedy aby fanoušek po kliknutí na reklamu viděl čerstvý obsah, který by ho přesvědčil, že se pouze zde dozví nejčerstvější dění o kapele. A to nejen běžnými nástroji, ale i speciálními záložkami a boxy s multimediálním obsahem vytvořenými na míru na základě FBML aplikací.

Kampaň technicky provádí a má na starost Mediální Agentura Petra Valáška. Vhodným nastavení CPC a volbou zobrazovaného sdělení došlo od ledna 2010 k prudkému nárůstu fanoušku Monkey Business, jak je vidět z následujícího grafu. Jen za první měsíc stoupl počet fanoušků o 1000. Celkově z lednových 929 na dnešních 3416.


Kampaň odstartovala 12. ledna letošního roku a stále pokračuje. Pojďme se podívat na detailní výsledky aktuální k 11. dubnu. V průběhu této doby Mediální Agentura vyzkoušela 3 různé kreativity. Kreativita zobrazená na screenshotu na prvním místě byla aktivní 75 dní, na druhém místě 15 dní a na třetím 4 dny.


Z reklam jasně vyplývá, že nejúspěšnější kreativita (z pohledu CTR) je s obličeji hlavních protagonistů kapely, proto se v současnosti používá opět tato forma. Z tohoto pohledu hodnotí Petr Valášek reklamu spíše průměrně, protože u úspěšnějších reklam dosahuje CTR nad 0,1, čehož chce dosáhnout i u Monkey Business.

Zacílení bylo a je použito pouze oblastně a pouze na uživatele, kteří ještě nejsou fans Monkey Business. Ze statistik vyplývá, že se po prokliknutí na reklamu fanouškem stane většina uživatelů, kteří pak i tuto stránku doporučují dále svým přátelům (lavinový efekt) - z tohoto pohledu tedy reklamu hodnotíme velmi úspěšně, protože plní svůj hlavní účel = zvýšení počtu fanoušků. PPC na Facebooku jako nástroj pro získání fanoušků evidentně funguje.

relevantní odkazy:

Monkey Business Facebook | Monkey Business | Mediální Agentura |

pondělí 15. února 2010

Druhé kolo Žebříku 2009 je ve své polovině

Druhé kolo hlasování v prestižní hudební anketě Žebřík 2009 se přehouplo do druhé poloviny. V prvním kole hudební fanoušci rozhodli vždy o pěti nominovaných v každé z deseti kategorií. Poslali jste už svoje hlasy? Přijedete podpořit své fanoušky osobně do Plzně na slavnostní galavečer?

Hlasovat můžete jednak SMS (jedna SMS = jeden hlas; cena SMS je 9 Kč; podrobná pravidla), druhak pomocí webového formuláře do konce února, tedy do 28. února. Kdo byl nominován? Fanoušci pasovali do role favoritů UDG a Anetu Langerovou, kteří se dostali mezi pět nejlepších hned ve čtyřech kategoriích. Po třech nominacích získali Toxique a Vypsaná fixa, dvakrát bodovali Nightwork, Sunshine, Chinaski, Monkey Business, Tomáš Klus, Martin Chodúr, J.A.R. a Dan Bárta & Illustratosphere.

Detailní přehled nominovaných v jednotlivých kategoriích:

Skupina | Album | Skladba | Videoklip | Zpěvák | Zpěvačka | Objev | Hudební DVD | Film | Průser

Chcete přijet na galavečer (5. 3., DK Inwest, Plzeň), kde se dozvíme konečné výslekdy a poslechnout si některé účinkující? Nechte se pozvat videospotem:



A jak bodovali moji favorité?

Monkey Business mají dvě nominace - Zpěvák (Matěj Ruppert) a Album (Twiligt Of Jesters?), Dan Bárta a Illustratosphere rovněž dvě: Zpěvák (Dan Bárta) a Videoklip (Nejen Ian), J.A.R. také pro změnu dvě: Zpěvák (Dan Bárta) a Hudební DVD (1989-2009) atd.

relevantní odkazy:

iReport.cz | Report Facebook | Hlasovací formulář | Plánované koncerty favoritů

středa 15. července 2009

Gumball - nový klip Monkey Business

Dnes měl na portálu iDNES.cz premiéru druhý klip druhého singlu Monkey Business Gumball

Nový klip přední české funkové kapely Monkey Business se točil v Los Angeles a v hlavních rolích se objevil Matěj Ruppert, Glen Hughes či Eva Jeníčková. Klip točil Tomáš Kresta a režie se ujal Roman Holý a Pavel Mrázek.


Prvním singlem alba Twilight Of Jesters? byl song Who Killed My Libido?. Na něj se podívejte také:

relevantní odkazy:

Monkey Business
| Profil na Facebooku | Mé hodnocení desky Twilight Of Jesters? | Více o klipu

pondělí 13. dubna 2009

Alba, která formovala (občas) rozjuchaného Michala

Nedávo jsem po vzoru Dana Maršalíka (a dalších) také sepsal na Facebooku top ten alb, která považuji určitým způsobem za přelomová, revoluční, pro mne důležitá.

Na popud některých funkerů a polofunkerů, kteří tvrdili, že do deseti alb by seznam nevměstnali, jsem s nimi musel vlastně souhlasit a tak jsem se rozhodl sepsat seznam 30ti alb, která považuji pro mě za nejstěžejnější, nejkrásnější, nejpřelomovější, nejposlouchanější atp. Rozšíření z 10ti alb na 30 bude jednodušší na sestavení a zároveň spravedlivější k interpretům, na které jsem musel v první desítce zapomenout - to jsem si myslel.

Nakonec jsem zase musel škrtat. Ač například Animage Illustratopshere řadím na první pozici spolu s debutem Illustratosphere, vynechal jsem ji. Proto, abych mohl zařadit například Avishai Cohena a jeho naprosto bezkonkurenčně perfektní album Colors. S Monkey Business a J.A.R. byl stejný problém. Pak se mi do třicítky zase nevešla alba, která sice nejsou zcela přelomová, ale své místo mají pevně danné - například některá alba Phila Collinse, Twinkle Františka Kopa, Princeovi Rainbow Children a některé projekty Romana Holého.

Klikem na layout alba se dostanete na web interpreta, klikem na w se dostanete na profil na Wikipedii (pokud nějaký smysluplný mají).

Mike Oldfield: Crises | w | Moje vůbec první originální CD, proto zde nemůže chybět. V té době jsem začínal podléhat kouzlu Oldfielda, ke kterému mě přivedla učitelka češtiny a hudební výchovy Soňa Hermanová. Mám takový dojem, že právě hudba Olfielda způsobila to, že stále inklinuju především k nástrojům než k vokálům. Shodou okolností je Crises album, kde se objevil snad největší radiový hit Mikea Oldfielda - Moonlight Shadow (s vokály Maggie Reilly), který zná každý, opravu.



Mike Oldfield: Tubular Bells II | w | První kontakt s Oldfieldem proběhl na hudebební výchově. S trochou zlehčení můžu říci, že do té doby jsem poslouchal naprosté sračky, ale onou hodinou se můj hudební vkus dramaticky změnil :-))). Sentinel byla ona skladba, kterou jsem od Oldfielda uslyšel jako vůbec první a zapůsobila na mne natolik, že dalších několik let jsem se věnoval výhradně Oldfieldovi a pořídil jsem si cca 75 % diskografie v originálech.



Mike Oldfield: Tubular Bells III | w | TB III se stejnojmeným debutem z roku 1973 nemá nic společného. Nahrávka ovlivněná Oldfieldovým pobytem na Ibize, kde nasál atmosféru tanečních klubů a hudby. Podstatné je, že The Top Of The Morning jsem se díky mamce naučil hrát na klavír. Škoda, že v té době o mne dívky nejevily zájem a já je "svým umem" nemohl odzbrojovat :-). Nabízí se otázka, co se od té doby změnilo... Vlastně nic. Dívky jsou stejně rezistentní, jen já jsem skladbu zapomněl.



Mike Oldfield: Tubular Bells | w | Naprosto revoluční multiinstrumentální debutová nahrávka. Něco zcela jiného, co do té doby nikdo nenahrál. Zarytí fans tvrdí, že od té doby už jen v podstatě méně či více vykrádá sám sebe a právě toto debutové album. Částečně to je pravda, což jsem si přiznal až po roce, co jsem s tvorbou Oldfielda skončil. Byla to 1. nahrávka labelu Virgin Records, kterou v té době založil Richard Branson. U Virgin vydal Oldfield celkem 14 desek.



Monkey Business: Why Be In When You Could Be Out | w | Začalo to jednu neděli večer, kdy v tehdejším klipovém pořadu pustili Piece Of My Life. Zcela nefunková skladba mě zasáhla. Za nedlouho jsem chvátal, neznaje MBs, do jabloneckého Disk Musicu pro album. Poprosil jsem, jestli si desku můžu poslechnout. Telefonický rozhovor Holého a Wesleyho a pak už stačilo úvodní hrábnutí na basu v prvním taktu Saturday Night Is Over a stalo se to. Stvořila se hvězda předního funkera Severu :-D.



Sexy Dancers: Butcher's On The Road | w | První a jediné album SD se vešlo rovněž do 1. desítky. Jednak je na něm skladba, kterou považuju za mou osobní životní píseň (Some People) a pak díky němu jsem taky pochopil ten Holého klan. Člověk si přečte seznam poděkovaných a spousta věcí mu sepne. Some People jsem prvně slyšel na rádiu Černá Hora - tehdy jsem si myslel, že je to zahraniční interpret. Pak se vše vyjasnilo. Jediné, co mě mrzí, že jsem tohle nikdy neslyšel naživo. Plné vtípků, nádherný booklet.



Prince: Chaos And Disorder | w | Asi nejtvrdší a nejrockovější Princeovo album, i když je to věc názoru. Velmi rád ho poslouchám při rozjařené a tzv. záškodnické náladě. Skvěle mě naladí na nějakou tvrdší restaurační akcičku. Ideální příprava na naše občasné Slaughterhouse párty :-). Na Princeově albu Lotus Flow3r se právě písním z Chaos And Disorder nejvíce podobá tvrdá vypalovačka Dreamer. Tomu prostě já říkám smysluplý rock.




Prince: Emancipation | w | Trojdiskové (každý disk trvá hodinu) řadové album, které mě stálo stovku - důkaz toho, že originály nemusí být vždy drahé. Tříhodiné album nadupané funkem začíná strhující Jam Of The Year. Obsahuje i několik cajdáků. A jak já říkávám, když už cajdák, tak od Prince, protože to má hlavu a patu :-D. Koneckonců zde najdeme i slavný hit One Of Us. Sound Emancipation je velmi podobný například v Princeově letošní novince Better With Time.



Prince: Love Symbol | w | Koho by neuchvátila autobiografická My Name Is Prince - téměř sedmimunutová tučná sekaná, která téměř plynule na perfektní vyklidněnou Sexy M.F. Nebo Love 2 The 9's či Morning Papers - nádherné melodické písničky, které se snad musí libit i nefunkovému publiku. I zde i nějaký ten oplodňováček - Sweet Baby či And God Created Woman. Kouzelné je to, že snad musí fungovat pro všechny uši, ač si to mohu jen přát a představovat, protože to tak není.




Dan Bárta & Illustratosphere: Illustratosphere | w | Letos je to 10 let, co vzniknul projekt Illustratosphere - troufám si tvrdit asi nejhodnotnější hudební počin, nejhodnotnější hudební uskupení v našich končinách. Nekompromisně pojaté desky zcela se vymykající všemu, co se u nás nahrává. Důraz na perfektní zvuk, perfektní živé koncerty. Lidsky všichni pevně na zemi. Stmívání na albu Entropicture je druhou skladbou, kterou chci zahrát na pohřbu. Danův hlas ještě s hodně rockový nádechem, který s dalšími alby mizí.


Boris Urbánek a TUTU: Jazz na Hradě | Další hudební tip Filipa. Nádherná deska z cyklu jazzových nahrávek z Hradu, kterou mohu doporučit stejně vřele jako Avishai Cohena. Nemůže propadnout snad u nikoho! Nejrozjařenější je s rozjařeným názvem Come And Play. Mezi klidnější třeba First Snow či Tears Of Happiness. Zajímavostí skupiny je fakt, že Urbánek dostal osobní povolení používat pro ni název TUTU přímo od samotného Milese Davise.



John Scofield: A Go Go | w | Tady moje éra se Scofieldem začala. Je třeba zdůvodnit, jak jsem k němu přišel. Pomohl song Amp On 11 z desky OODAOC, kde Ruppert s Graves vyjmenovávají své přední oblíbené kytaristy. Chtěl jsem začít nějakým albem na pomezí jazzu a funku, nějakej přechod. Filip Neuls mi doporučil A Go Go a naprosto se trefil. Pokud chcete začít se ponořit do Scofieldovi tvorby, myslím, že to je správný začátek.



George Benson: Collection | w | I k němu jsem se dostal díky Amp On 11. A díky této kompilaci jsem zjistil, že Benson není jen skvělý jazzový kytarista, ale i vokalista. Koneckonců skladby jako Give Me The Night, Livin' Inside Your Love, Never Give Up On A Good Thing či Turn Your Love Around to jasně dokazují. Koneckonců to jsou skladby často i s výrazným funkovým rytmem. Asi nejkrásnější je čistě instrumentální Breezin', kterou napsal Bobby Womack. Krom této kompilace doporučuju ještě titul Jazz Moods: Hot.



Michael Jackson: Off The Wall | w | Off The Wall od Jacksona si (možná) překvapivě u mě stojí lépe než pochopitelně slavnější Thriller. Především díky otevíráku Don't Stop 'till You Get Enough a pak díky titulní Off The Wall, která je snad nejnádhernějších. Koneckonců albem Off The Wall skvělá triáda nahrávek s Quincy Jonesem začala. A všichni si tak nějak přejeme, aby Michael natočil něco v tomto duchu. Už tomu moc nevěřím, narozdíl od Monkey Business :-).




Avishai Cohen: Colors | w | Jestli existuje jazzová deska, kterou mohu bez obav doporučit, tak je to právě 3. řadová deska Colors devětatřicetiletého izraelského basisty, který původně začínal s klavírem. Instrumentálně bohatý jazz skvělých melodií. Colors se musí zákonitě libit snad každému, kdo má rád jazz, či se chce na jazz více zaměřit. Jestliže může nahrávka klasických jazzových standardů posluchače od jazzu odradit (a může), pak Colors jako deska ve zcela jiném pojetí zaujme.



Black Eyed Peas: Monkey Business | w | Tvrdím že komerčnější muzika může být zahrána, nahrána vynikajícím způsobem a trocha toho neakademického rapu nikdy neuškodí. Pokud se nebudeme soustředit na hlavní singly, tak deska obsahuje spoustu výborných kusů. A také samplů (i z Pulp Fiction): v Union se Stingem například sampl Englishman In New York. Nebo třeba funková skladba They Don't Want Music s vokály Jamese Browna a samplem jeho Mind Power.



Curtis Mayfield: Curtis | w | Další z multiinstrumentalistů - pionýr funku, ovládající hru na kytaru, basu, piano, saxofon a bicí. Ve svých textech často bojoval za rovnoprávnost ras a národů (např. v Miss Black America - ale tématu zasvětil textově celé debutové album). Curtis je album plné dechů, plné funku. Za všechny třeba Move On Up, která byla první skladbou B strany tehdejšího vinylu. Curtis vyšlo v roce 1970 poté, co Mayfield opustil The Impressions a vydal se na sólovou dráhu.



Jamiroquai: Emergency On Planet Earth | w | K Jamiroquai mě na gymplu přivedl Váca. Otázkou je, kdy bych se k nim dostal sám, ale přepokládám, že dostal. Půjčil mi první dvě desky a tehdy hned bylo jasno. Spojil jsem si Canned Heat, kterou jsem pasivně znal z rádia, s Jamiroquai a bylo hotovo :-). A teď všichni svorně čekáme, zda-li Jamiroquai někdy natočí podobnou desku jako tehdy před více než deseti lety. Nyní, po osvobození ze spárů Sony Music, k tomu mají asi největší šanci. Prý je hotovo a mluví se o srpnu.



Jamiroquai: Synkronized | w | Pro mne nejfunkovější album skupiny. Nejvíce dechů, nejvíce smyčců - přesně v té konzistenci, kterou mám rád. V historii bandu je jasné, které album sedne nejvíce do accid jazzu, které do popu, či více do diska. Tohle je funk. Canned Heat byla první píseň od Jamiroquai, kterou jsem zaregistroval v rádiu, ač jsem tehdy ještě netušil, že se jedná o Jamiroquai. Bezesporu ale mé první seznámení.



Jamiroquai: A Funk Oddysey | w | Jak já tvrdím, i diskotéka může mít obří koule a to přesně Jamiroquai na A Funk Oddysey dokázali. Od klasických disko kousků (Love Foolosophy, You Give Me Something), po tvrdší Twenty Zero One (ideální na 80 dB), Stop Don't Panic s ostrou sólovkou až po uklidňující Corner Of The Earth či Black Crow. Ještě o chlup lepší je test pressing verze, kde Jay Kay experimentoval s hlasem, což mu prošlo až na Dynamite.



Lenny Kravitz: 5 | w | Americký multiinstrumentalista pro mě umí perfektně sladit rock a funk. Prvotní alba jsem pominul a teprve albem 5 jsem byl pohlcen. Kravitzovo páté řadové album, za které dostal 2 sošky Grammy, je rovněž jeho nejprodávanější. Obsahuje jasné hity, které všichni dobře známe (I Belong To You, American Woman). Následující album Lenny mně nic neřeklo, až sedmé Baptism si rád poslechnu. Mimojiné na něm hostuje na saxofon David Sanborn.



Navigators: SkyTravellin' | Navigators svým debutem zbořili všechny předpoklady, jak by taková deska začínajícího tělesa mohla vypadat. SkyTravellin' je jedna z mála debutových desek nových formací, která nejde prvoplánově rádiím nebo širší společnosti na ruku. Nahrávka se skvělým zvukem, bez jediného samplu vám připomene třeba Travelling Without Moving od Jamiroquai. V koncertní podobě navíc vynikne charisma nejen vokalistů.



J.A.R.: Homo Fonkianz | Homo Fonkianz jsem zařadil z více důvodů. Bulhaři byl můj první větší kontakt s J.A.R., kdy jsem již vědomně věděl, že jde o J.A.R. Pamatuju si, že to bylo na jednom z výletů na základní škole. Pak se na něm popvé předvedla celá 10ti členná sestava, hrající a nahrávající ve stejném složení dodnes. Letos slaví J.A.R. 20 let. Chystá se bilanční album, větší turné. Co z toho nakonec bude prostě uvidíme. Stěžejní je pro mě B-Bus, O lidech řekla Míša a Bulhaři.


Prince: Graffiti Bridge | w | Velmi žánrově pestré album, které mám moc rád. Je dle mého názoru nabité hity od začátku do konce - od úvodní Can't Stop This Feeling I Got třeba k až popové titulní Graffiti Bridge. Nebo Release It s bicími s hajtkou podobně (i když v pomalejším tempu) jak v Ty ho vidíš Otavo má od J.A.R. Těžkotonážní We Can Funk s George Clintonem jmenuju za všechny funkové ostatní.




Prince: The Vault... Old Friends 4 Sale | w | The Vault patří do skupiny Princeových alb, která se dají obtížněji sehnat (stejně jako například The Black Album, které je na tom ještě hůř) a hlavně, která si drží stále vysoko svou cenu (stejně jako The Black Album, N.E.W.S., The Rainbow Children a další). Jedno z nejvíce funkujících alb, které vznikalo mezi lety 1985 a 1994. Osmimunutová jazzová She Spoke 2 Me navazuje na funkovou It's About That Walk. Důkaz barevnosti alba.



RHCP: By The Way | w | Podobně jako Kravitz, tak i Red Hot Chili Peppers jsou pro mě přesně tou správnou dávkou rocku, kterou snesu, a která mě neurazí. Koneckonců redhoti jsou taky svým způsobem funkeři a mezi jejich nejvíce funkující album se počítá BSSM, ač jsem to dodnes moc nepochopil. Osmé řadové By The Way je jedna hitovka za druhou a to i když vynecháme do rádií nasazené singly, které se snadno ohrají. Nejradši mám Minor Thing



Robert Balzar Trio & John Abercrombie: Tales | U Tales platí to samé, jako u My Garden od Sanchez níže a sice, že je to deska poslechověji snažší než předchozí Overnight. Svou roli v tom hraje i Abercrombie, který trio doplnil na kytaru. Koncertní podobu desky mohli posluchači vyhuchutnat nedávno na krátkém turné. Deska obsahuje 9 kusů, 5 z pera Balzara, 3 z pera kytaristy Abercrombieho a jeden jazzový standard - I Fall In Love Too Easily. Má nej je 22 Years Ago.



Yvonne Sanchez: My Garden | Oproti Invitation popovější kousek (podobný případ jako u Robert Balzar Tria), kde exceluje především vokál Yvonne, který naprosto odzbrojuje svou čistotou a položením. Krásné příjemně znějící jazzové kousky. Ze skočnějších jmenuju určitě Roses, která se stává s koncem tvrdší a tvrdší, což podtrhuje hlavně sólo elektrické kytary. Předvedla se v Eurocentru, ale i tak to bylo uchvacující zážitek, nejen hudebně, ale díky Yvonne i lidsky.



Tower Of Power: Soul Vaccination (live) | w | Tower Of Power mi doporučil jablonecký top bubeník Jirka Duňka, půjčil mi právě tento živák a ještě jedno řadové album T.O.P. (tehdy ještě na minidisku). Pro milovníky žesťů nebo big bandů zcela zásadní skupina. Živák ze San Francisca je plný opravdové živé hudby. Skvělé kytarové sólo v I Like Your Style mě tak nějak vždycky lehce dojme.




Žáha: Soul Machine | Ač jsem milovník funku, tak jsem zatím nepřičichl k tvorbě Jamese Browna. Proto jsem vynechal jeho koncert v Praze, protože jsem ho neměl naposlouchaného. Pár měsíců na to Brown zemřel a já si to dodneška logicky vyčítám. Soul Machine je syrové funkové album, přes které bych se právě k Brownovi mohl dostat nejvíce. SoulM se svým vokálem a projevem zpěvu Browna tak trochu připomíná, koneckonců nejen zpěv.



Toť vše. Jak to máte vy? Long live J.A.R.

relevantní odkazy:

Co zrovna nyní poslouchám | Všechny hudební příspěvky