pátek 20. května 2011

138 let dnes slavíme od vystavení patentu na pracovní kalhoty Leviho Strausse

Právě před 138 lety obdržel Levi Strauss a Jacob Davis patent na výrobu denimových pracovních kalhot, čímž se formálně zrodila nejstarší značka džín na světě

Levi Strauss & Co. založil v roce 1853 německý přistěhovalec Levi Strauss (původním jménem Löb Strauß; narozen 26.2. 1829 v německém Buttenheimu) původně jako prodejnu s hřebeny, peněženkami, lůžkovinami a dalšími textiliemi. V roce 1873 se setkává s Jacobem Davisem, který si chtěl nechat patentovat návrh nových pracovních kalhot, ale chyběl mu dostatečný kapitál. Dozhodli se tedy na spolupráci. 20. května 1873 jim byl americký patent vydán.

Džíny se díky Levi Strauss & Co. od té doby postupně stávaly nejlegendárnější a nejpopulárnějším oblečením na světě, které denně nosí desítky miliónů lidí celosvětově.

Dnes LS & Co. vede oděvnímu průmyslu co do počtu soudních sporů o napodobování designových prvků, nebo přímo ochranný známek. Nejvíce z nich se týká nepovoleného používání dvojitého oblouku na zadních kapsách (Arcuate), který symbolizuje hory kolem San Francisca (stejný prvek dvojitého oblouku požívají dále trička a košile na straně zad), a který je od roku 1978 ochranou obchodní značkou, stejně jako například Red Tab a další.

Levi Strauss & Co. celosvětově zaměstnává přes 11 000 zaměstnanců, spadají pod ní 4 značky (Levi's, Dockers, Signature by Levi Strauss & Co. a Denizen) a za fiskální rok 2010 dosáhla čistých příjmů ve výši 4,4 mld. $.

0 Vašich komentářů:

Okomentovat