úterý 23. srpna 2011

Další doktorská práce swingových volunteerů

Po miliardě let J.A.R. vydávají sedmou řadovou desku. Deska, která se slibuje roky, a kterou musíte mít doma, finálně vychází za pár dnů 1.9. Než svět zaplaví erudované recenze přátel - von Vavrouškové, Tluma Mašáta či Vinnetoua Maršalíka - prolétněte mých pár čerstvých dojmů

Nečekejte tentokrát ni rock, ni popovou diskotéku, ale swingující jazzový poklidný verůček. Od pátku desku intenzivně poslouchám celou, ač my Miliárdáři desku vlastně skoro z poloviny známe. A vy, skalní fanoušci, vlastně také: Vidět Boha konek světa měla premiéru ve španělském rádiu, Toxikoman nebo Kosti minulosti na rádiu Bonton.

Zlejch starejch dědků je plnej svět. Moje v tuto chvíli jedna z nejoblíbenějších skladeb desky, jedna z top věcí J.A.R. vůbec. Swingová rozjařená overtura na stáří, jakoby nikdy nekončila, a kdyby měla dvounásobnou stopáž, stejně byste nechtěli, aby končila. Interně jsem si ji vyhlásil za druhý nejlepší otevírák desek J.A.R. (Parisian zůstává stále neporažen). Taky máte dojem, že v první sloce slyšíte Filipa Jelínka ;-)? Na tohle se těšte! Všech dědků song.

Stability. Až Stability je funková odtikávající vývrtka desky. První velký prostor pro Dana. Klasicky vystavěná a odprodukovaná funková skladba z nezaměnitelným rukopisem Romana Holého. Tu si beru taky.

Vidět Boha konec světa. Premiéru si první singl odbyl na španělském rádiu v pořadu, který se zaměřuje podobným směrem jako Grundfunk. My skalní ji asi budeme stejně říkat
Vidět Boha konek světa, jak ji roztomile uvedl místní pouštěč. Skladba o klidu, uvolněnosti, o tom, že se už nikdo nikam a nikomu nebude srát. O vyzrálosti. Známe ji ostatně již delší dobu z koncertů (zazněla i loni ve velké Lucerně). Song sdružení J.A.R.

Moc not. O hudebním průmyslu, zmrdech, notových partiturách. Skvělé jednoduché minimalistické dechové aranže! Ty vás dostanou. Meisterstück. Song Ivety Bartošové.

S Hamásem. Nejtvrdší nejtemnější skladba alba z blízkého východu s islámskou tématikou i aranžemi. Úvod vám bude připomínat Jitku Charvátovou. Rozkošné dechy, jednoduchý a trefný Klempířův text. Otův song.

Optimistický toxikoman. Přeli jsme se, jestli ve finále bude obsahovat radiovou předmluvu Jamese Colea. Obsahuje. Hymna Michaela Viktoříka. Upřímného optimistického kamaráda, který nám tu a tam hraje na funkových diskotékách. Michaelův song.

Credo. Druhá skladba s výrazný a zaslouženým prostorem pro Dana o plození dětí a přání rodičů na jejich vytoužené pohlaví. Opět se zaměřte na excelentní malebné dechy. Danův song.

Vývoj hňupa. Melodický rytmický základ dobře znáte z dema
Simply Sound od Monkey Business z doby vydání Twilight Of Jesters. Přibyl refrén, nápadně podobný skladbě Do You Love Me od Made 2 Mate, doplněno o Mirkovy čistě jazzové kytarové vyhrávky, stacatové štěky žesťů a gradující naléhavé finále Dana Bárty. Romanův song.

Kosti minulosti. Ústřední částí když tě život láká, vyndej svýho ptáka, tématicky navazuje na tak neváhej a zabodávej svý superpéro. Děkuji Ditě za pochopení, proč se tu možná zpívá o roláku :-). Geniálně jednoduchý popěvek, minimalistické hudební aranžmá (minimalizmem mi připomíná Gumball). Všech zabodávačů song.

Eko bio green dia. Pokud velká většina songů z desky je uklidňujících, jak jinak označit hlas Michaela Viktoříka v tomto songu? Ukolébavka, citové pohlazení? Vůbec tam nevnímám poselství textu jako takového, ale ten klid duše po poslechu.

Nové vize mužů. Poprvé zpívají J.A.R. o sportu? Máte vaginu? Pak sportujte. Písnička o dopingu, vaginách a výhrách předních českých chlapů sportovců. Danův rap. Hušákův song

-

Dlouhohrající děcka najdete u vašich statečných prodejců hudby prvního září. Vlastní zkušenost říká, že u větších prodejců (on-line již nyní zde) bude deska dostupná již o pár dnů dříve.

Dotočná desky se bude konat 7. a 8. září v klubu Jazz Dock. V prodeji je limitovaný počet vstupenek: na každý koncert pouze 170 lidí! My Miliardáři jdeme na první výstřel, tak se přidejte.

Tracklist: Zlejch starejch dědků je plnej svět, Stability, Vidět Boha konec světa, Moc not, S Hamasem, Optimistický toxikoman, Credo, Vývoj hňupa, Kosti minulosti, Eko bio green dia, Nové vize mužů, Pokora Hitlera, Mick Hucknall, Generál Lauda, Promiň holka

Label: Sony

Hlavně pozor na rolak!

relevantní odkazy:

J.A.R. | Kupujte nyní v Bontonlandu | Vaše RSVP prvního koncertu a druhého v Jazz Docku

0 Vašich komentářů:

Okomentovat