čtvrtek 28. března 2013

Jamiroquai slaví 20 let remasterovanými opusy

Od natáčení Emergency On Planet Earth ubíhá v těchto dnech právě 20 let. Logicky přišla myšlenka připomenout si prodejně tři nejúspěšnější alba Emergency On Planet Earth, The Return Of The Space Cowboy a Travelling Without Moving

V tiskových zprávách label sliboval nový mastering, plus bonusový b-sides nosič s remixy, nevydanými skladbami, či nahrávkami z koncertů, rozšířený booklet o vzpomínky Jay Kaye z natáčecích dnů a upravený cover design.

Jako sběrateli by mi stačil pouze rozšířený booklet, abych ukojil svůj fetišismus, ale nový mastering byl o důvod pro nákup navíc.

Po několika posleších je třeba potencionální zájemce uklidnit faktem, že se v duchu slova mastering nejedná skutečně o nic jiného, než nový mastering. Nečekejte nový zvuk, či jakékoliv melodické či aranžerské změny. A to je přece dobře.

Jediná na první poslech podstatná změna je zvednuta hladina hlasitosti. Osobně mi třeba lehce vadil skok v hlasitosti mezi Travelling Without Moving a Synkronized. Zvednutím hladiny zvuku prvních třech alb se úroveň srovnala s ostatními nahrávkami Jamiroquai.

Kdy to skutečně oceníte? Například v hromadné dopravě či obecně při poslechu v místech se zvýšeným okolním hlukem při poslechu se sluchátky. A troufám si tvrdit, že mastering proběhl citlivě, nikoliv v duchu loudness war, o které psal například Radek Londin. Stále si nahrávky zachovávají svá kouzla, pro která jsou dlouhodobě kladně hodnocena fanoušky skupiny.

A jak vypadá obal a booklet? Podívejte se například sem pro detailní představu. Ze všech tří alb je nejkrásnější provedení právě pro Emergency On Planet Earth. A vyprávění Jay Kaye o procesech nahrávání či osudech jednotlivých tracků jistě ocení každy fanda.

Obsah na bonusových discích u každého alba nejspíš nebude nový tvrdému jádru fanoušků skupiny. Většinou se už objevil na singlech, či jako bonusový materiál na dříve vydaných studiových albech a jejich kontinentálních mutacích (japonské, americké, australské verze aj.). Za všechny zmíním hlavně skvělou When You Gonna Learn? (Cante Hondo Mix), Too Young To Die (extended version); možná naopak fanoušci nebudou znát Brothers Like You (live from Glastonbury, 1993) či God Made Me Funky (live at Glastonbury, 1993).

Následně skvělý demosnímek The Return Of The Space Cowboy, čistě instrumentální Morning Glory, možná pro někoho neznámá malebná Space Clav či superfunky track We Gettin' Down.

Konečně na bonusovém disku Travelling Without Moving musím určitě vypíchnout remix Virtual Insanity (Salaam Remi Remix), Slippin' 'n' Slidin' a z remixů ještě palce nahoru za Alan Braxe and Fred Falke Remix tehdejšího megahitu Alright.

Není jisté, zda-li se budou tyto nahrávky distribuovat do Čech. Česká centrála labelu Sony BMG Music na můj dotaz nereagovala a pražský Bontonland (tradičně) netuší nic.

Kupte remasterovaná alba na Amazonu | Jamiroquai | Psal jsem o Jamiroquai

0 Vašich komentářů:

Okomentovat