neděle 7. září 2014

Katyně

Kolik Katyní jste pustili vaším dětem? Kolik Schindlerových seznamů viděli vaše děti? Kolik Želar viděli vaše děti? Kolikrát viděli vaše děti Pianistu?

Kolikrát Vaše děti jedli popkorn v kině na waltdisneyovce? Kolikrát viděli doma Spider/Super/Batmana? Pouštíte jim i jiné filmy? 

Viděli vaše děti nějaký dokument z historie (ne)dávno minulé? Kolikrát jste vašim dětem vyprávěli o světových válkách? Kolikrát jste dětem vyprávěli o hrůzách fašismu? O holokaustu? Kolikrát jste dětem vyprávěli o hrůzách komunismu? Vědí vaše děti, že komunismus má na svědomí možná ještě více obětí než fašismus? Vědí vaše děti, že když jste vy byli děti, tak byly zavřené hranice? Že se nikdo jen tak nemohl svobodně vydat na cestu mimo naši zem? K moři? Vědí vaše děti, co to jsou fronty na banány? Vědí vaše děti, že před pár lety nebylo běžné, že jste si koupili v kině popkorn? Vědí vaše děti, že pas nestačil k tomu, abyste cestovali za hranice? Vědí vaše děti, že se dřív nikdo nemohl svobodně rozhodnout, co a jestli bude studovat? Čím se bude živit? Koho bude volit? Vědí vaše děti, že učebnice dějepisu byly plné propagandy a lží? Vědí vaše děti, že na auto se čekalo roky? Vyprávíte někdy o tom všem vašim dětem? Vědí vaše děti, že i v dnešní době právě teď existují na světe pracovní tábory? Vědí vaše děti, že i v dnešní době jsou lidé zavírání za své myšlenky a názory; politické přesvědčení...? Vědí vaše děti, že i dnes existují země, kde se popravuje? Vědí vaše děti kdo je to Milada Horáková? Vysvětlujete vašim dětem, co se děje na Ukrajině? Co se děje v Severní Korei? Vědí vaše děti o Tibetu?
...

Nekrmte vaše děti jen popkornem, odstíny šedi, ***manama; nekupujte jim jen zmrzlinu, polárku, krásné šatičky, cetky. Nemalujte vašim dětem svět jen na růžovo. Vyprávějte dětem, co se tu dělo. Je to neskutečně zásadně důležité pro budoucnost nás všech a proto, aby věděli, že to, že dnes žijeme v demokratické zemi, vůbec není samozřejmé.

1 komentář:

  1. Souhlasím s Tebou na 100%. Moc hezky napsáno. Tohle je přesně jedna z věcí, kterou pevně doufám, že ve výchově udělám správně. Trochu se bojím, že se na tohle začne zapomínat a děti pak třeba někde na lavičce v parku od nějakých "soudruhů" uslyší, jak to bylo dřív všechno skvělé a bezva a od rodičů doma neuslyší nic, tak si pak udělají vlastní špatný obrázek.

    OdpovědětVymazat