Jak si užít Omán
Omán byl v mém hledáčku od léta. Absolutní monarchie/sultanát je plně připravena na turistický ruch. Naštěstí je turisty stále opomíjen, takže si ho můžete užít doslova sami. Nejvíc turistů je pochopitelně v hlavním městě Muscatu. Zbytku země se turisté zatím víceméně vyhýbají. A to je na Ománu jedna z nejlepších věcí :-). Na spoustě památkách budete mnohdy sami.
Omán za posledních 30-40 let prodělal velkou změnu. Postavila se spousta silnic, dálnic a ostatní infrastruktury a stále se staví dál. Zatím zde nenajdete železniční síť, ale i ta je v plánu. Městská hromadná doprava obecně moc nefunguje, protože (snad krom pár linek v Muscatu) prostě neexistuje, takže si půjčte auto.
Hotely nebo apartmány najdete prakticky všude. Funguje booking.com zcela v pohodě. Ubytování pro dva na noc seženete už kolem 700 CZK.
Potraviny jsou cenově srovnatelné s cenami u nás. Ve větších supermarketech najdete prakticky identické potraviny jako u nás. Pivo nebo jakýkoliv alkohol ani nehledejte. Ceny v restauracích vesměs rovněž stejné, záleží však, co hledáte. My jsme dávali přednost lokálním “restauracím” (spíš lokální podniky/jídelny pro domorodce) s lokální stravou. Zde mnohdy hlavní jídlo pořídíte i klidně za méně než 1 OMR. (Občas nás ale tak pálila držka a anální otvor, že jsme si dávali i něco mezinárodního.) Neměli jsme žádný zdravotní problém z jídla a to jsme jedli na ulici a mnohdy i rukama jako místní.
Během podzimu/zimy jsou teploty přijatelné. Pohybují se kolem 30 stupňů. Auta z půjčoven jsou vybavena klimatizací, ubytování rovněž. Protože je Omán muslimská země, kraťasy či krátké sukně budou na obtíž. Doporučuji koupit si jejich tradiční oděv - taková vlastně pánská košile na spaní až na zem. Pod ní stačí boxerky, k tomu žabky. Skvěle to větrá, můžete do mešity a domorodci jsou na vás ještě víc příjemní. S ománskou čapkou to ještě vylepšíte :-).
Na plážích u moře (koupali jsme se mimo resorty) budete rovněž sami.
Mezinárodní řidičák. Protože jsem si nebyl jist, na rentalcars.com jsem chatoval s helpdeskem, jestli je nutnost mít mezinárodní řidičák. Po několika otázkách a odpovědích vyplynulo, že ho pro půjčení potřebuji. Takže 140 km směr místo trvalého bydliště, nechat si udělat pasové fotky, vystát frontu a 140 km zpět do Prahy. Hádejte, jestli po mně někdo v půjčovně ten mezinárodní řidičák chtěl...
Co si v Ománu užijete:
- V Ománu nejsou zácpy; i v hlavním městě, kde je logicky doprava nejsilnějši, je pořád aut málo. Na dálnicích pojedete mnohdy sami, doprava je plynulá
- Ománci řídí bezpečně, na silnicích se bát nemusíte. Klakson používají jako dorozumívací prostředek - varují vás před nebezpečím, překážkou, nebo pokud vás chtějí předjet, nebo když vás prostě zdraví :-)
- Silnice jsou v perfektním stavu, drtivá většina z nich je zcela nová. Kde není asfalt je však písková/kamenitá cesta
- Litr Naturalu 95 stojí 10 CZK. Síť benzínek je hustá. Platíte obsluze přímo venku u stojanu
- Parkovné po nás nikde nechtěli
- Ománci jsou přátelští a usměvaví. Buďte taky
- Příroda. Není pravda, že v Ománu je jen poušť. Ve wádích najdete spoustu zeleně, květin atd. Pochopitelně musíte vědět kam se vydat. Budete potkávat kozy, velbloudy, tu a tam oslíky.
- V Ománu můžete volně kempovat prakticky kdekoliv. Dokonce nemusíte mít ani stan, protože teploty například v prosinci klesají v noci k 10-15 nad nulou, což se dá normalně ve spacáku pod širákem. Lessons learned: pod stromem bude vždy v noci tepleji než 2 metry od stromu pod širým nebem.
S čím se musíte vyrovnat:
- V Ománu nekoupíte alkohol. Žádný. Ani pivo. Prostě nic. Když máte štěstí, uvidíte v těch největších hypermarketech nealko pivo. A ne, opravdu se nedá pít.
- Retardéry. V každém městě se připravte na asfaltové retardéry. Jsou všude a hodně často. Ve většině případů jsou značené. Ne, nedají se přejet v plné rychlosti a nezkoušejte to. Musíte skoro zastavit
- Připravte se na hodně prachu a písku. Je všude a k Ománu prostě patří.
- Na dálnicích jsou pravidelně hustě rozmístěné radary. Maximální rychlost je 120 km/h. Nevím, jaká je tolerance a za co už budete pokutováni.
- V Ománu nefunguje navigační mód google maps, nechápu proč. Doporučuju stáhnout offline mapy.cz Ománu, jsou překvapivě daleko lepší než Google či Apple Maps.
Oman I - Muscat | Oman II - Wadi Ash Shab a Sur | Oman III - Wahiba Sands a Manah | Oman IV - Wadi Bani Habib, Nizwa Fort a Bahla Fort | Oman V - Al Ayn’s Beehive Tombs | Oman VI - Jebel Shams | Oman VII - Ibri a Sohar | Oman VIII - Muscat a Mutrah Souq | Oman IX - Sultan Qaboos Grand Mosque