úterý 19. prosince 2017

Omán

Jak si užít Omán

Omán byl v mém hledáčku od léta. Absolutní monarchie/sultanát je plně připravena na turistický ruch. Naštěstí je turisty stále opomíjen, takže si ho můžete užít doslova sami. Nejvíc turistů je pochopitelně v hlavním městě Muscatu. Zbytku země se turisté zatím víceméně vyhýbají. A to je na Ománu jedna z nejlepších věcí :-). Na spoustě památkách budete mnohdy sami. 

Omán za posledních 30-40 let prodělal velkou změnu. Postavila se spousta silnic, dálnic a ostatní infrastruktury a stále se staví dál. Zatím zde nenajdete železniční síť, ale i ta je v plánu. Městská hromadná doprava obecně moc nefunguje, protože (snad krom pár linek v Muscatu) prostě neexistuje, takže si půjčte auto.

Hotely nebo apartmány najdete prakticky všude. Funguje booking.com zcela v pohodě. Ubytování pro dva na noc seženete už kolem 700 CZK. 

Potraviny jsou cenově srovnatelné s cenami u nás. Ve větších supermarketech najdete prakticky identické potraviny jako u nás. Pivo nebo jakýkoliv alkohol ani nehledejte. Ceny v restauracích vesměs rovněž stejné, záleží však, co hledáte. My jsme dávali přednost lokálním “restauracím” (spíš lokální podniky/jídelny pro domorodce) s lokální stravou. Zde mnohdy hlavní jídlo pořídíte i klidně za méně než 1 OMR. (Občas nás ale tak pálila držka a anální otvor, že jsme si dávali i něco mezinárodního.) Neměli jsme žádný zdravotní problém z jídla a to jsme jedli na ulici a mnohdy i rukama jako místní.

Během podzimu/zimy jsou teploty přijatelné. Pohybují se kolem 30 stupňů. Auta z půjčoven jsou vybavena klimatizací, ubytování rovněž. Protože je Omán muslimská země, kraťasy či krátké sukně budou na obtíž. Doporučuji koupit si jejich tradiční oděv - taková vlastně pánská košile na spaní až na zem. Pod ní stačí boxerky, k tomu žabky. Skvěle to větrá, můžete do mešity a domorodci jsou na vás ještě víc příjemní. S ománskou čapkou to ještě vylepšíte :-).

Na plážích u moře (koupali jsme se mimo resorty) budete rovněž sami. 

Mezinárodní řidičák. Protože jsem si nebyl jist, na rentalcars.com jsem chatoval s helpdeskem, jestli je nutnost mít mezinárodní řidičák. Po několika otázkách a odpovědích vyplynulo, že ho pro půjčení potřebuji. Takže 140 km směr místo trvalého bydliště, nechat si udělat pasové fotky, vystát frontu a 140 km zpět do Prahy. Hádejte, jestli po mně někdo v půjčovně ten mezinárodní řidičák chtěl...

Co si v Ománu užijete:
 1. V Ománu nejsou zácpy; i v hlavním městě, kde je logicky doprava nejsilnějši, je pořád aut málo. Na dálnicích pojedete mnohdy sami, doprava je plynulá
 2. Ománci řídí bezpečně, na silnicích se bát nemusíte. Klakson používají jako dorozumívací prostředek - varují vás před nebezpečím, překážkou, nebo pokud vás chtějí předjet, nebo když vás prostě zdraví :-)
 3. Silnice jsou v perfektním stavu, drtivá většina z nich je zcela nová. Kde není asfalt je však písková/kamenitá cesta
 4. Litr Naturalu 95 stojí 10 CZK. Síť benzínek je hustá. Platíte obsluze přímo venku u stojanu
 5. Parkovné po nás nikde nechtěli
 6. Ománci jsou přátelští a usměvaví. Buďte taky
 7. Příroda. Není pravda, že v Ománu je jen poušť. Ve wádích najdete spoustu zeleně, květin atd. Pochopitelně musíte vědět kam se vydat. Budete potkávat kozy, velbloudy, tu a tam oslíky.
 8. V Ománu můžete volně kempovat prakticky kdekoliv. Dokonce nemusíte mít ani stan, protože teploty například v prosinci klesají v noci k 10-15 nad nulou, což se dá normalně ve spacáku pod širákem. Lessons learned: pod stromem bude vždy v noci tepleji než 2 metry od stromu pod širým nebem.

S čím se musíte vyrovnat:

 1. V Ománu nekoupíte alkohol. Žádný. Ani pivo. Prostě nic. Když máte štěstí, uvidíte v těch největších hypermarketech nealko pivo. A ne, opravdu se nedá pít.
 2. Retardéry. V každém městě se připravte na asfaltové retardéry. Jsou všude a hodně často. Ve většině případů jsou značené. Ne, nedají se přejet v plné rychlosti a nezkoušejte to. Musíte skoro zastavit
 3. Připravte se na hodně prachu a písku. Je všude a k Ománu prostě patří.
 4. Na dálnicích jsou pravidelně hustě rozmístěné radary. Maximální rychlost je 120 km/h. Nevím, jaká je tolerance a za co už budete pokutováni.
 5. V Ománu nefunguje navigační mód google maps, nechápu proč. Doporučuju stáhnout offline mapy.cz Ománu, jsou překvapivě daleko lepší než Google či Apple Maps.
Oman I - Muscat | Oman II - Wadi Ash Shab a Sur | Oman III - Wahiba Sands a Manah | Oman IV - Wadi Bani Habib, Nizwa Fort a Bahla Fort | Oman V - Al Ayn’s Beehive Tombs | Oman VI - Jebel Shams | Oman VII - Ibri a Sohar | Oman VIII - Muscat a Mutrah Souq | Oman IX - Sultan Qaboos Grand Mosque

0 Vašich komentářů:

Okomentovat